Τσιλίφης Ε. Νικόλαος

Γεννήθηκε στα Ιωάννινα το 1970. Είναι πτυχιούχος της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Ειδικεύθηκε ως παιδίατρος στην Α΄ Παιδιατρική κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών ( Νοσοκομείο Παίδων " Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ " ). Είναι διδάκτωρ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Εργάζεται ως Ιδιώτης Παιδίατρος στην Δάφνη.

  • Το 2006 εξελέγη Δημοτικός Σύμβουλος Δάφνης και διετέλεσε Αναπληρωτής Δήμαρχος και Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής, Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών, Δημοτικής Αστυνομίας.
  • Το 2010 εξελέγη Δημοτικός Σύμβουλος Δάφνης - Υμηττού και διετέλεσε Αναπληρωτής Δήμαρχος και Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής, Παιδείας, Δημοτικής Αστυνομίας.
  • Το 2014 εξελέγη Δημοτικός Σύμβουλος Δάφνης - Υμηττού και έως την 01.07.2019 διετέλεσε Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου.
  • Από την 01/07/2019 έως και την 31/08/2019 διετέλεσε Δήμαρχος Δάφνης - Υμηττού.
  • Το 2019 εξελέγη Δημοτικός Σύμβουλος Δάφνης - Υμηττού & έως την 17/03/2023 διετέλεσε Αναπληρωτής  Δήμαρχος, Αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών & ΚΕΠ.
  • Στις εκλογές της 15/10/2023 εξελέγη Δήμαρχος Δάφνης - Υμηττού με ποσοστό 60,78% και ανέλαβε τα καθήκοντα του την 01/01/2024.