Έκθεση «Πριν τον Μπουζιάνη» απο 20 Οκτωβρίου 2020 – 15 Ιανουαρίου 2021
Δημοσίευση: 5 Οκτωβρίου 2020, 14:37
Στις 20 Οκτωβρίου με την ευκαιρία της συμπλήρωσης δέκα χρόνων από τα εγκαίνια του Μουσείου Μπουζιάνη , οργανώνεται από ομάδα επιμελητών και ερευνητών , έκθεση με τίτλο « Πριν τον Μπουζιάνη » στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεών μας υπό την αιγίδα του Δήμου Δάφνης – Υμηττού , τον Οργανισμό Πολιτισμού & Αθλητισμού και του Δημάρχου κ. Αναστάσιο Μπινίσκου .
Στην έκθεση θα παρουσιαστούν σημαντικά έργα από την Πινακοθήκη Εστίας Νέας Σμύρνης και ιδιώτες συλλέκτες , συνολικά είκοσι ελαιογραφίες που σχηματίζουν μεγάλο μέρος της φυσιογνωμίας της Ελληνικής Τέχνης .
![](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/uploads/2020/10/Banner-Μουσείο-Μπουζιάνη-Πριν-τον-Μπουζιάνη-1.jpg)
Τα αριστουργήματα που επηρέασαν τον Γιώργο Μπουζιάνη – πριν ακόμη ο μεγάλος εξπρεσιονιστής ανοίξει τα φτερά του – είναι δημιουργίες των σπουδαιότερων εκπροσώπων του ακαδημαϊκού ρεαλισμού της Σχολής του Μονάχου , όπως ο Κωνσταντίνος Βολανάκης , ο Νικηφόρος Λύτρας , ο Νικόλαος Γύζης και ο Συμεών Σαββίδης , οι ιμπρεσιονιστές Περικλής Πανταζής και Μιχάλης Οικονόμου ( των αρχών του 20ού αιώνα ) και ο μετα-ιμπρεσιονιστής Κωνσταντίνος Μαλέας κ.α.
Όλα αυτά πλαισιώνουν δύο σπάνιες ελαιογραφίες του Γιώργου Μπουζιάνη .
![](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/uploads/2020/10/ΛΑΡΣΙΝΟΣ-Bouzianis128x655-.jpg)
Η έκθεση υποστηρίζεται με επεξηγηματικά κείμενα για κάθε καλλιτέχνη , με βιογραφικά σημειώματα και αναλυτικές προσεγγίσεις για τις επιρροές που είχε ο εξπρεσιονιστής ζωγράφος από προγενέστερους καλλιτέχνες για τον διάλογο με τους σύγχρονούς του.
![](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/uploads/2020/10/pantazis-555x675.jpg)
Η έκθεση « Πριν τον Μπουζιάνη » αποτελεί το πρώτο μέρος της επετειακής έκθεσης « Αναδρομική Έκθεση Γιώργου Μπουζιάνη » και τελεί υπό την αιγίδα των εορτασμών « 10 χρόνια Μουσείο Μπουζιάνη » που ολοκληρώνεται το 2021 .
Διάρκεια 20 Οκτωβρίου 2020 – 15 Ιανουαρίου 2021
Πέμπτη – Κυριακή 11:00 – 17:00
Κάθε Τετάρτη Σχολεία 09:00 – 13:00
Ξεναγήσεις επικοινωνία 694 4670324
Μουσείο Μπουζιάνη
Γ. Μπουζιάνη 27 – 31 , Τ.Κ. 17 234 , Δάφνη Άγιος Ιωάννης
Τηλέφωνο / πληροφορίες : 210 9028455 / 694 4670324
![Share on Facebook Facebook](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/balloon/64x64/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/balloon/64x64/twitter.png)
![Pin it with Pinterest pinterest](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/balloon/64x64/pinterest.png)
![Share on Linkedin linkedin](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/balloon/64x64/linkedin.png)