Δελτίο τύπου από την Δημοτική Επιτροπή Ισότητας των Φύλων (Δ.ΕΠ.ΙΣ) – 14.02.2022
Δημοσίευση: 14 Φεβρουαρίου 2022, 16:52
Ο Δήμος Δάφνης Υμηττού και η Δημοτική Επιτροπή Ισότητας , με αφορμή τα περιστατικά Έμφυλης Βίας , που δυστυχώς πληθαίνουν, αποφάσισε να τοποθετήσει αντίγραφα των εκθεμάτων της 7ης επιτυχημένης έκθεσης Γελοιογραφίας με θέμα : ΙΣΟΤΗΤΑ των ΦΥΛΩΝ και ΕΜΦΥΛΗ ΒΙΑ η οποία πραγματοποιήθηκε το 2019 σε συνεργασία με τον τοπικό πολιτιστικό σύλλογο «Εργαστήρι».
Στόχος της είναι η ενημέρωση μαθητών και καθηγητών , προκειμένου να δοθεί το ερέθισμα και η έμπνευση, για διεξαγωγή εκπαιδευτικών συζητήσεων στη σχολική κοινότητα.
Σκοπός της είναι η ενημέρωση , ευαισθητοποίηση , επαγρύπνηση, για μηδενική ανοχή των παιδιών μας απέναντι στα περιστατικά της ΕΜΦΥΛΗΣ ΒΙΑΣ.
![Share on Facebook Facebook](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/balloon/64x64/facebook.png)
![Share on Twitter twitter](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/balloon/64x64/twitter.png)
![Pin it with Pinterest pinterest](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/balloon/64x64/pinterest.png)
![Share on Linkedin linkedin](https://www.dafni-ymittos.gov.gr/wp-content/plugins/social-media-feather/synved-social/addons/extra-icons/image/social/balloon/64x64/linkedin.png)